neljapäev, 28. juuli 2011

SALONGIŠAMPOONID versus POEŠAMPOONID

Vesi ja pindaktiivsed ained

Poešampoonides on umbes 50% vett, kvaliteetsetes profišampoonides on vee sisaldus aga tunduvalt väiksem. Lisaks sisaldavad poešampoonid väga suurel hulgal pindaktiivseid aineid, mis on vahutava ja puhastava toimega.
Pindaktiivseid aineid on neli gruppi: anioonsed, katioonsed, mitteioonsed ja amfoteersed. Erinevad nad üksteisest keemiliselt struktuurilt ja laengult ning šampooni koostises on neil ka erinev ülesanne. Peaaegu igas šampoonis on anioonsed pindaktiivsed ained, sest neil on hea puhastusvõime. Šampoonipudeli etiketilt on nad äratuntavad nimetuste sodium lauryl sulfate ja sodium laureth sulfate järgi, mis on tarbekaupades enim kasutatav sünteetiline kemikaal ning mille kohta kehtivad taimemürke reguleerivad seadused. Nahale sattudes tungivad nad inimese mikrovereringesse ja sealt juba edasi organismi, kus nad on võimelised kaua säilima, mürgitades maksa, aju, südant ja kahjustades inimese immuunsussüsteemi. Neil on ka otsene seos vähirakkude tekkega, eriti maksavähiga ning naistel on lisaks avastatud seos ka rinnavähiga. Meestel on kahtlustatud seost viljakuse langemisega.

Säilitusained

Säilitusained on vajalikud selleks, et toodetesse ei tekiks baktereid. Säilitusaineid on väga palju erinevaid. Kõige odavamad ja levinumad on parabeenid – methylparaben, propylparaben ja butylparaben. Seda, kas parabeenid on inimese organismile kahjulikud või mitte, on viimasel ajal palju uuritud. Täit tõde selles osas veel selgunud ei ole. Osad allikad ja uuringud väidavad, et parabeenid on inimese organismile kahjulikud, samas teised väidavad, et see kogus parabeene, mis on ilutoodetes, inimese organismi siiski ei kahjusta. Fakt on aga see, et ilma säilitusaineteta oleks toodete realiseerimisaeg 1-3 kuud ja selle ajaga tooteid turustada ning ka ära kasutada on võimatu. Seega ei leia kaubandusest täiesti säilitusainetevabu juuksehooldustooteid. Leebemad säilitusained on näiteks greibiseemneekstrakt (grapefruit seed extrakt), fenoksüetanool (phenoxyethanol), kaaliumsorbaat (potassium sorbate), naatriumbensoaat (sodium benzoate), alkohol (alcohol) jne. Kui poešampoonid sisaldavad säilitusainena ainult parabeene, siis kvaliteetsed šampoonid võivad sisaldada erineva grupi säilitusaineid. Näiteks võib ühes šampoonis olla väike kogus erinevad parabeene (metüül- ja propüülparabeen) ning lisaks mõni leebem säilitusaine (sodium benzoate). See tähendab et lubatud säilitusainete hulk on ära jagatud kahe grupi vahel, ehk et tugevamad säilitusained on lahjendatud inimesele õrnemate säilitusainetega.

Ravivad ja niisutavad ained

Šampoonid sisaldavad ka erinevaid ravivaid ja niisutavaid aineid. Kõige olulisem vahe odava ja kalli raviaine vahel on nende molekulaarne suurus. Kvaliteetsemates šampoonides kasutatavad raviaine molekulid on väiksemad ja suutelised läbima juuksekarva sarvkesta ning jõudma selle sisemusse. Seega kvaliteetsemad tooted viivad juuksesse toitvaid ja hooldavaid aineid ning suudavad juust ravida, taastada ja niisutada seest väljapoole.
Poešampoonide raviainete molekulid on suuremad ning toimivad ainult juuksekarva pinnal. Kui raviained toimivad ainult juuksepinnal, siis pikapeale ei pea juus sellele enam vastu ja murdub.

Silikoonid

Silikoone on erinevaid ja nende nimetusedki on väga mitmesugused, näiteks hydroxypropyldimethicone, amodimethicone, methicone, dimethicone jne. Üldjuhul tunneb nad toodete etiketil ära –cone lõpu järgi. Silikooni üks peamiseid kasutamise põhjuseid on see, et sulfaadid (vahuaine) kuivatavad juukseid (samuti peanahka) ja muudavad juukse pinna karedaks. Et seda ei juhtuks, on lihtne ja odav juukse silumiseks kasutada silikooni, mis jätab juuksekarva ümber libeda ja särava kihi. Pikapeale aga koormab silikoon juuksekarva ära ja juuksed muutuvad tuhmiks. Silikoon ummistab ka juuksekarvaotsa, mistõttu juuksed hakkavad otstest murduma. Silikoon annab küll juuksele sileda puudutuse, kuid ta koormab juust väga palju. Üldjuhul kasutatakse poešampoonides vees mittelahustuvad silikoone ja seda oma odavuse ja kiire tulemuse tõttu. Kvaliteetsemates šampoonides kasutatakse vees lahustuvaid silikoone – silikoonemulsiooni, mis on juuksele sõbralikumad, kuid kallimad. Tänases professionaalses juuksehooldusmaailmas leidub juba ka šampoone, mis ei sisalda silikoone. Neid kasutama hakates peab olema alguses kannatust, sest selliste toodete suurepärane mõju juustele avaldub järjepideval kasutamisel.

Teised koostisosad

Vahutekitajad
 Tegelikult pole vaja, et šampoon vahutaks – paljud tooted suudavad oma ülesande edukalt täita ka ilma suurt vahtu tootmata. Samas on see oluline tarbija seisukohalt. Nimelt on levinud arvamus, et kui toode ei vahuta, siis ta ka ei puhasta. On tulnud ette ka juhtumeid, kus tootja on koostisest need ained ära jätnud, et pakkuda tarbijale võimalikult juustesõbralikku toodet. Tarbija arvates kulub toodet sel juhul aga liiga palju, see tähendab, et pestes ilma vahuta ei tunta ka, et juuksed saaksid puhtaks.

Veepehmendajad seovad veesolevaid kaltsiumi ja magneesiumi ioone, et vältida nende sulandumist rasvhapetega, moodustades nii vees mittelahustuvaid soolasid. Sellised soolad vähendavad toote puhastusvõimet, jättes juuksele kihi, mis omakorda vähendab juuste läiget.

Paksendajate ülesandeks on teha šampoon paksemaks. Mingit seost siin šampooni omadustega ei ole, kuigi tarbijad kipuvad mõnikord arvama, et mida tihedam koostis, seda rikkalikumalt on seal kasulikke aineid. Paksendatud koostise eeliseks peetakse siiski asjaolu, et ta ei lähe nii kergesti silma kui vedelam toode.
Pärlendav nüanss šampooni segul on jällegi ainult sel põhjusel, et välimus oleks atraktiivsem.

Värvi- ja lõhnaainetel on sama eesmärk nagu pärlisäralgi ehk eesmärgiks on muuta toode silma- ja ninasõbralikumaks. Samas tuleb ettevaatlik olla toodetega, mis sisaldavad sünteetilisi lõhna– ja värvaineid, sest need võivad põhjustada allergilist reaktsiooni, peanaha sügelust ning isegi juukse pealmise kihi kahjustumist.

Ja siinkohal mainin ära, et minagi kasutan poešampoone, kuna ei suuda võimaldada endale kallimaid vahendeid. Elada on ka vaja.

0 kommentaari:

 

Reach for the stars... As high you can go! Template by Ipietoon Cute Blog Design

Blogger Templates